Kominiarz - jak zostać kominiarzem?

Jak zostać kominiarzem?

Zdobycie zawodu kominiarza i uprawnień do wykonywania tego zawodu w brew pozorom wcale nie jest takie proste. Każdy chętny musi najpierw pobierać naukę w szkole, a na kolejnych etapach zdobywać doświadczenie praktyczne i zaliczać kolejne egzaminy, by ostatecznie stać się pełnoprawnym kominiarzem mogącym samodzielnie wykonywać wyuczony zawód.

Pierwszym krokiem w kierunku zdobycia zawodu kominiarza będzie zaliczenie trwającej trzy lata szkoły zawodowej o kierunku „Kominiarz”, podczas których każdy uczeń nabywa wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą zawodu. Po zakończeniu szkoły absolwent legitymuje się już zawodem kominiarza, jednak bez zdania egzaminu czeladniczego nie może pracować w zawodzie. Po uzyskaniu uprawnień czeladnik kominiarski, po przepracowaniu w zawodzie kolejnych trzech lat, może przystąpić do egzaminu na mistrza kominiarskiego przeprowadzanego przez Izby Rzemieślnicze.

Dopiero po jego pozytywnym zdaniu staje się pełnoprawnym kominiarzem mogącym działać na własny rachunek.

Zawód kominiarz odchodzi w zapomnienie?

Dynamiczny rozwój technologiczny sprawił, że coraz więcej osób uważa zawód kominiarza za wymierający. Tymczasem XXI wiek wcale nie zakończył istnienia tego pięknego zawodu, zmienił jedynie nieco obowiązki, z którymi dziś musi się mierzyć kominiarz.

Dawniej praca kominiarza polegała głównie na udrażnianiu przewodów kominowych, dbaniu o to, żeby w domostwie był cug i dym uchodził przez komin na zewnątrz. W obecnej chwili kominiarze, nie muszą tak jak kiedyś wspinać się na dziesiątki dachów dziennie, dziś o wiele więcej czasu poświęcają na inspekcje i nadzór instalacji odpowiadających za odprowadzenie dymu i za wentylację.

Wielu kominiarzy znalazło zatrudnienie przy spółdzielniach mieszkaniowych, czy wspólnotach i na zlecenie dużego podmiotu kontroluje podlegające pod nie gospodarstwa domowe. Liczną grupę stanowią również kominiarza pracujący na własnej działalności gospodarczej, którzy obsługują klientów indywidualnych i firmy. Obie te grupy mimo, że działają na różnym modelu biznesowym wykonują praktycznie te same usługi kominiarskie, których prędzej czy później będzie potrzebował każdy z Nas. Obecni kominiarze kontrolują prawidłowe podpięcie i działanie kotłów grzewczych, czy też sprawdzają drożność wentylacji i kominów, a wszystkie te działania mają na celu ochronić nasze życie i zdrowie przed ewentualnym zagrożeniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry