Dlaczego montuje się nasady kominowe?

Dlaczego montuje się nasady kominowe?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak dym wydostaje się z komina i co powoduje, że jest on w ciągłym ruchu? Wykorzystując naturalny ruch gorącego powietrza, zużyte powietrze i spaliny są odprowadzane z domu grawitacyjnie. Dlatego tak ważna jest właściwa wentylacja kominowa – od niej w dużej mierze zależy sprawność urządzeń grzewczych i wentylacji domu. Zakłócenia kominowe są zwykle spowodowane błędami w projektowaniu i konstrukcji komina – gdy komin jest za krótki, przekrój jest niewystarczający, profil powierzchni wewnętrznej jest nieprawidłowy lub wylot jest zbyt niski. Ważna jest również lokalizacja domu i warunki atmosferyczne. Na szczęście wiele z tych niedociągnięć można wyeliminować, instalując nasadę kominową.

W jakim celu montuje się nasady kominowe? 

Nasada kominowa montowana jest na szczycie komina i służy do stabilizacji i wspomagania wentylacji, oddymiania lub wentylacji kominowej w kanale wyciągowym. Mogą nie tylko zwiększyć wytrzymałość komina, ale także zapobiec wpływowi wiatru wstecznego na przewód kominowy, który spowoduje powrót spalin do kanału. Komin może również chronić komin przed spadającym wiatrem (zjawisko), które może spowodować zadławienie lub zmniejszenie się komina. Kolejną zaletą ruchomej osłony jest to, że może odstraszać ptaki, które zwykle używają kominów do budowy gniazd.

Podstawa wykonana jest z różnych metali, najczęściej jest to stal ocynkowana odporna na wysoką temperaturę lub stal chromowo-niklowa (stal nierdzewna).

Kiedy montaż nasady kominowej jest wymagane przez prawo?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. nasady kominowe muszą być stosowane na kanałach spalin i spalin w budynkach zlokalizowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem (wymóg ten nie dotyczy przepływu spalin uruchamianego mechanicznie Piece i komory spalania czyli kotły z aspiratorem w praktyce wszystkie nowoczesne kotły gazowe z zamkniętymi komorami spalania).

Dodatkowo nasada kominowa montowana jest w miejscach z przeszkodami wentylacyjnymi:

  • Na obszarach, gdzie silne wiatry zakłócają przepływ powietrza;
  • Kiedy wokół domu rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki lub budynki są otoczone górami;
  • Gdy przewód spalinowy lub rura wydechowa jest krótki i ma mały przekrój;
    Kiedy wyjście z komina znajduje się poniżej kalenicy.

Kiedy montaż nasady kominowej nie jest wymagany?

Oczywiście, gdy nie ma problemu z ciągiem. Nie są też potrzebne, gdy spaliny są odprowadzane przez inne urządzenia (np. Wentylatory). Na końcu rury spalinowej kotłów węglowych (zwłaszcza groszku) podpowiedź nie jest najlepsza. Zawarte w nich substancje niszczą stal, z której wykonane są osłony kominów. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę konieczność ich natychmiastowej wymiany.

Rodzaje nasad kominowych

Zasada działania, przeznaczenie i skuteczność osłony komina są różne. Dzielą się na następujące grupy:

Nasady kominowe – stałe

Wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w kominie. Nie zmienią pozycji względem uderzenia. Są zwykle cylindryczne, w kształcie litery „H” lub w kształcie gwiazdy. Stosowane są na końcu rur wentylacyjnych i wydechowych.

Nasady kominowe – samonastawne

Są zamontowane na mechanizmie obrotowym i mogą być ustawione wzdłuż kierunku wiatru, aby chronić wyjście z komina. Po stronie zawietrznej generowane jest podciśnienie, które poprawia przepływ powietrza w kominie. Mogą być instalowane na kanałach wentylacyjnych, dymowych i wywiewnych. Charakteryzują się najdziwniejszym kształtem spośród wszystkich czapek (np. Przypominający pióro lub żagiel).

Nasady kominowe – obrotowe

Ich głowy wirują na wietrze. Wówczas w kominie powstaje podciśnienie (im większy wiatr, tym silniejszy wiatr), które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega cofaniu się ciągu. Są bardzo skuteczne. Mogą być stosowane w kanałach wentylacyjnych. Główną wadą powyższego fundamentu jest zależność od wiatru. Jeśli nie jest obecny lub nie jest mocny, nasadka nie będzie działać i nie powstanie dodatkowa próżnia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry