Czyszczenie komina - zadbaj o sprawny komin i swoje bezpieczeństwo

Czyszczenie komina – zadbaj o sprawny komin i swoje bezpieczeństwo

Czyszczenie komina to bardzo niebezpieczna i trudna praca, z którą wiąże się również spora odpowiedzialność. Źle wyczyszczony komin może doprowadzić do tragedii, dlatego warto powierzyć czyszczenie doświadczonemu kominiarzowi.

Wielu domorosłych fachowców decyduje się na samodzielne czyszczenie komina zapominająca, jak trudne jest to zajęcie. Nie wystarczy przecież sprawdzenie, czy w kominie nie ma żadnych zatorów i czy jest cug. Należy dokładnie sprawdzić szczelność, poziom nagromadzenia się sadzy, smoły, a następnie wszystko to wyczyścić. Za wytwarzanie zatorów i zanieczyszczenie przewodów kominowych odpowiedzialne są np: materiały, które spalamy w piecu. Korzystając z kotła węglowego musimy pamiętać, że palenie w nim mokrym drzewem bardzo szybko może doprowadzić do zatkania komina. Właśnie dlatego w takich przypadkach warto zlecać regularną inspekcje kominiarzowi.

Czyszczenie komina – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Mistrz swojego cechu wyposażony w szczotkę, przepychacz i metalową kulę na linie bez trudu poradzi sobie z odetkaniem komina i inspekcją całej instalacji. Należy pamiętać, że jeszcze przed przybyciem kominiarza należy wygasić piec i dokładnie zabezpieczyć kotłownie. Kominiarz po wyczyszczeniu całej instalacji i dokonaniu przeglądu powinien wystawić nam odpowiednie zaświadczenie, na którym powinna się znaleźć data realizacji usługi, wraz z jej opisem. W części opisowej powinna się znaleźć informacja, że zostało zrealizowane czyszczenie komina i przegląd całej instalacji wraz ze zbadaniem szczelności całego systemu. Dzięki tak sporządzonemu zaświadczeniu unikniemy w przyszłości problemów z dochodzeniem odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, by regularnie powtarzać usługę przynajmniej cztery razy do roku, przed sezonem grzewczym, w jego trakcie i wiosną.

Czyszczenie komina, to kwestia bezpieczeństwa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry