Najczęstsze problemy kominowe

Najczęstsze problemy kominowe

Komin jest podstawowym elementem instalacji grzewczej. Jego zadaniem jest usuwanie spalin i dymu powstającego podczas spalania paliwa w kotle lub kominku. Prawidłowe działanie komina odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie. Jeśli produkty spalania dostaną się do domu, będzie to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Chociaż komin jest w zasadzie dość prostą konstrukcją, czasami zdarzają się różnego rodzaju usterki. Więc jakie są najczęstsze awarie i jak sobie z nimi radzić?

Uszkodzona konstrukcja komina

Uszkodzenie konstrukcji komina jest zwykle spowodowane użyciem złej jakości zaprawy. Jest to kluczowy czynnik wpływający na trwałość komina. Jeśli zastosuje się zaprawę wysokiej jakości, konstrukcja przetrwa dziesięciolecia. Należy jednak pamiętać, że na zniszczenie komina wpływa również erozja spalin, mokra sadza i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń wilgoć przedostanie się do konstrukcji komina. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zwrócenie się o fachową pomoc i skorzystanie z usługi kominiarza.

Uszkodzony środek komina

Jak wspomniano wcześniej, komin jest stale narażony na szkodliwe spaliny. Dlatego wnętrze komina jest mocowane za pomocą specjalnych wkładów. Jednak w okresie wieloletniej eksploatacji zabezpieczenie to może ulegać korozji lub różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli wnętrze komina nie zostanie uszkodzone w czasie, może to zagrozić wnętrzu komina. Ściana komina jest mokra, na zewnętrznej ścianie komina pojawiają się plamy lub w najgorszym przypadku budynek płonie lub zatruwa się tlenkiem węgla.

Niedrożność przewodu kominowego

Podstawą jego normalnej pracy jest prawidłowa gładkość komina. Zapewnia skuteczne usuwanie spalin i powietrza odpadowego. Jeśli z jakiegoś powodu komin nie był używany przez dłuższy czas, przed zapaleniem się sprawdź jego przepuszczalność powietrza. Okazuje się, że w środku mogło powstać ptasie gniazdo lub mech. Takie wypadki mogą częściowo lub całkowicie zablokować przewód kominowy i spowodować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Kreozot

Dym nie jest jedynym produktem spalania. Podczas tego procesu sadza będzie się również tworzyć i przyklejać do wewnętrznej ściany komina. Innym produktem ubocznym spalania jest smoła brązowa lub czarna. W połączeniu z sadzą obecność tzw. Kreozotu jest związana z małą pojemnością stosu, a tym samym z ryzykiem pożaru.

Jak zapobiegać?

Dla bezpieczeństwa Ciebie i Twoich najbliższych nie wolno lekceważyć usterek komina. Jeśli pojawi się sygnał alarmowy, natychmiast wezwij kominiarza. Duże czyszczenie komina należy wykonywać przynajmniej raz w roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry