Obowiązki kominiarza przy czyszczeniu komina - jakie są?

Obowiązki kominiarza przy czyszczeniu komina – jakie są?

Regularne czyszczenie instalacji kominowej jest obowiązkowym elementem konserwacji każdego systemu grzewczego. Dbając o odpowiednie udrożnienie przewodu kominowego zapewniamy sobie bezpieczeństwo i efektywność korzystania z instalacji. Jakie są obowiązki kominiarza przy czyszczeniu komina? Na czym polega udrożnianie przewodu kominowego? I dlaczego jest tak istotne?

Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Czy warto samodzielnie wykonywać czyszczenie komina?

Częstotliwość czyszczenia przewodu kominowego będzie się różniła w zależności od rodzaju opału, z którego najczęściej korzystamy. W przypadku kotłów na paliwo stałe taki zabieg powinniśmy przeprowadzać przynajmniej cztery razy do roku. Warto przy tym zasięgnąć pomocy wykwalifikowanego fachowca. Samodzielne czyszczenie kanału wentylacyjnego nie tylko nie daje nam pewności co do skuteczności przeprowadzanego zabiegu, ale także wiąże się ze sporym ryzykiem. W razie wystąpienia jakichkolwiek szkód, spowodowanych wadliwym działaniem układu grzewczego, zostaniemy poproszeni przez zakład ubezpieczeniowy o wykazanie dokumentacji, zaświadczającej o przeprowadzanych zabiegach kominiarskich. Jeśli wykonywaliśmy nasze czyszczenie samodzielnie – będzie się to wiązało w takim wypadku z koniecznością zapłaty odszkodowania, pokrywającego zaistniałe straty. Jeżeli zaś jesteśmy właścicielami poszkodowanego budynku – nie będziemy mogli liczyć na otrzymanie nawet najmniejszego odszkodowania od naszego ubezpieczyciela. Oszczędności w zakresie zlecania fachowego czyszczenia przewodu kominowego są zatem bardzo iluzoryczne. 

Jakie są obowiązki kominiarza podczas czyszczenia przewodu kominowego?

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym znajduje się nasze palenisko jest niezmiernie istotne przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia. Zabieg usuwania sadzy z przewodu kominowego nawet pomimo podjęcia wszystkich środków ostrożności może przysporzyć niemałego bałaganu. Wszystkie przedmioty, które mogłyby zostać zabrudzone przez sadzę należy odpowiednio zabezpieczyć folią malarską lub wynieść z pomieszczenia – dla zaoszczędzenia czasu najlepiej zróbmy to jeszcze przed wizytą kominiarza.

Sprawdzenie drożności komina

Zabieg czyszczenia komina rozpoczyna się od sprawdzenia jego drożności przy pomocy przytwierdzonej do sznura żeliwnej kuli. Dzięki odpowiedniemu określeniu miejsc, w których trajektoria jej lotu zostaje zaburzona, kominiarz jest w stanie stwierdzić, które części komina będą wymagały bardziej intensywnego czyszczenia. Następnie – dobierając kształt drucianej szczotki do formy naszego przewodu kominowego – fachowiec przeprowadza oczyszczanie przewodu. Po usunięciu zalegającej w kominie sadzy, zostaje ona przeniesiona do niepalnego worka kominiarskiego. To od nas zależy, co zrobimy z zebraną sadzą – jej utylizacja zgodnie z regulaminem czynności kominiarskich jest dodatkową usługą, nie wchodzącą w skład podstawowego czyszczenia przewodu kominowego.

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak ważne?

Sadza, oklejająca ściany przewodu kominowego może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Pożar lub wybuch zalegającej masy jest jedną z nich. W przypadku nieizolowanych instalacji może on doprowadzić nawet do częściowego uszkodzenia budynku. Niedrożny komin zwiększa także ryzyko przedostania się czadu i innych toksycznych produktów spalania do naszego domu. Jedynym sposobem na uniknięcie  niebezpieczeństw związanych z wadliwym działaniem systemu grzewczego jest dokonywanie regularnych kontroli kominiarskich oraz zlecanie czyszczenia komina stosownie do zaleceń związanych z typem kotła, którego używamy.

Czyszczenie przewodu kominowego to nie to samo co przegląd

Pamiętajmy, że czyszczenie przewodu kominowego oraz przegląd kominiarski nie są tą samą usługą – chociaż często bywają ze sobą utożsamiane. I choć przegląd może być wykonany przy okazji czyszczenia komina, czynności te nigdy nie są ze sobą jednoznaczne. Warto o tym pamiętać szczególnie w kontekście wymogów administracyjnych, dotyczących prawidłowej eksploatacji instalacji grzewczej. Zapraszając regularnie do swojego domu wykwalifikowanego mistrza kominiarskiego zyskujemy pewność, że nasz system ogrzewania funkcjonuje w najbardziej efektywny sposób oraz zapewniamy sobie i swoim bliskim bezpieczne użytkowanie wszystkich wchodzących w jego skład podzespołów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry